Історія лікарні

Здоров’я дітей – це основа з основ!

Біди людські й нам приносять страждання.

Набуті знання і батьківську любов

Вкладаємо ми у процес лікування.

В. Дідух

Перший етап історії починає свій відлік з 1965 року, коли з метою покращення медичного обслуговування дітей області виконком обласної Ради депутатів трудящих приймає рішення про відкриття у грудні 1965 року обласної дитячої клінічної лікарні на 100 ліжок.

Офіційне відкриття лікарні відбулося 26 березня 1966 року. Ця дата і стала днем народження лікарні. Відкривали обласну дитячу лікарню головний лікар Зісманова Любов Самойлівна, обласний педіатр Борисюк В.Є., керівники державної влади, керівники лікувально-профілактичних закладів Тернополя, будівельники, громадськість міста.

Ліжковий фонд на час відкриття становив 100 ліжок. Було організовано два відділи по 50 ліжок: перше відділення для дітей молодшого віку (до 5 років), друге відділення для дітей старшого віку (від 5 до 14 років), а також оргметодвідділ – завідувач відділення Гулик К.І.

З 1 квітня 1966 року ліжковий фонд розширився до 160 ліжок, а загальна кількість персоналу згідно з штатним розписом – 194 особи, з них: лікарів – 31, середнього медичного персоналу – 68, молодшого медичного персоналу – 60, провізорів – 2, педагогів – 5, іншого персоналу – 28.

У 1969 році організовано діагностичний відділ з 8 боксів, який пізніше об’єднали з приймальним у приймально-діагностичний відділ.

У червні 1970 року було створено анестезіологічний відділ, завідувачем призначено Заводович Ю.С.

З січня 1971 року в обласній дитячій лікарні організовано цілодобову ургентну службу для надання невідкладної допомоги хворим з гострою хірургічною патологією, травмами, загрозливими для життя станами.

Наступний етап історії обласної дитячої лікарні розпочався у 1984 році з будівництва нового комплексу лікарні і з його завершенням у 1987 році.

З 19 лютого 1987 року почали функціонувати відділення і служби в новозбудованих корпусах. У зв’язку з організацією нових нових відділень, розширенням спеціалізованої допомоги хворим кількість ліжок збільшилася до 425, а з 1991 року – до 480.

Ліжковий фонд представлено такими клінічними відділами: хірургічний, ортопедо-травматологічний, І дитячий, ІІ дитячий, ЛОР, очний, неврологічний, пульмонологічний, відділення ІІ етапу виходжування недоношених, патології новонароджених, інфекційно – боксоване відділення, анестезіолого-реанімаційне.  Спеціалізовані ліжка: урологічні, нефрологічні, кардіоревматологічні, гастроентерологічні, ендокринологічні, алергологічні, гематологічні, торакальні, онкологічні, стоматологічні.

У 1990 році розпочала роботу медико-генетична консультація з цитогенетичною лабораторією.

У поліклініці збільшився прийом до 220 відвідувань за зміну і проводився за 22 спеціальностями. Були створені і почали функціонувати  клінічна та імунологічна лабораторії, кабінети: рентгенологічний, штучного мікроклімату з сольовою  кімнатою, сурдологічний, плеопто-ортопедичий, ЕКГ.

Для покращення медичного обслуговування новонароджених у серпні 1997 році відкрито відділення інтенсивної терапії новонароджених з виїзною неонтологічною бригадою. З березня 2003 року функціонує центр реабілітації дітей з ураженням ЦНС. У 2008 році розпочала роботу ДНК – діагностична лабораторія методом полімеразно – ланцюгової реакції.

У 2008 році відкрито цент грудного вигодовування, отримала розвиток хірургія новонароджених, проведено капітальний ремонт операційного блоку, який тепер відповідає сучасним вимогам, матеріальну базу очного відділення поповнили автокерато-рефрактометром, придбано цифровий рентген-апарат.

Щороку у відділеннях лікарні отримують лікування понад 16 тисяч хворих дітей, виконуються більше 2 тисячі оперативних втручань, відвідують поліклініку 55 тисяч хворих. З одужанням та покращенням стану здоров’я виписують 97-98% хворих.

Біля витоків організації лікувально-діагностичної та організаційно-методичної роботи стояли лікарі, закохані у свою професію: педіатри Назаренко З.Ю., Коваленко Т.І., Іванова В.О., Гулик К.І., Дьоміна В.С., Борисюк Н.Т., хірурги Керницька Н.С., Борисюк І.І., Лащук Л.Ф., ортопеди-травматологи Батуріна В.В., Андрусь І.Ю., Борейчук М.В., Радчук І.П., анестезіолог  Заводович Ю.С., офтальмолог Соколова А.Ю., лікарі-лаборанти Шост Л.В., Микита С.А., отоларинголог Шило І.М., фізіотерапевт Сміян Л.В., Сафін Л.Н., Стельмах Є.Л., Соловйова М.І.

У вересні 1959 році на базі обласної дитячої клінічної лікарні розпочала функціонувати кафедра Тернопільського медичного інституту. Очолили кафедру доцент Дарія Іванівна Огородник.  У 1966  році колектив кафедри разом з колективом дитячого відділення перейшли із обласної лікарні до новозбудованого приміщення обласної дитячої лікарні.

Колектив кафедри об’єднувало і продовжує об’єднувати тісна співпраця на благо здоров’я майбутнього держави. У  2008 році проведено акредитацію закладу, вік отримав вищу категорію. У 2009 році лікарню акредитовано на отримання статусу «Лікарня доброзичлива до дитини». Лікарня є переможцем конкурсу програми «Від лікарні до лікарні» Міжнародного благодійного фонду «Україна – 3000».

У різні роки головними лікарнями Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні були:

Зісманова Любов Самійлівна, саме вона разом із Зінаїдою Юхимівною Назаренко були фундаторами обласної дитячої клінічної лікарні. А з 26 березня 1966 року під її керівництвом лікарня успішно розвивалася. Любов Самійлівна була талановитим організатором. Їй були притаманні висока культура спілкування, уважне ставлення як до працівників лікарні, так і до хворих.

Сташевський Станіслав Іванович з 1974-1986 років очолював  Тернопільську обласну дитячу клінічну лікарню. Це був талановитий організатор, прекрасний фахівець, щира, відкрита та працелюбна людина. З його ініціативи у 1984 році розпочали будівництво нових корпусів  обласної  дитячої лікарні. Станіслав Іванович був мудрим наставником і турботливим керівником, одним із найкращих організаторів охорони здоров’я в області.

Заячковська Алла Анатоліївна у червні 1986 року була призначена головним лікарем обласної дитячої лікарні. Перші роки роботи на посаді головного лікаря припали на період будівництва та введення в експлуатацію нових корпусів лікарні. Алла Анатоліївна була відповідальним керівником, завжди вимоглива до себе і своїх колег, досвідчений організатор, людяна, віддана  своїй  справі людина, надійний та щирий товариш.

У 1995 році лікарню очолив відомий організатор охорони здоров’я, Заслужений лікар України, доктор медичних наук Григорій Іванович Корицький. Передбачливий організатор та фундатор педіатричної служби області, у  своїй діяльності викристалізував ті основні проблеми, які слід вирішити у першу чергу, щоб підняти на новий щабель якість надання спеціалізованої допомоги дитячому населенню Тернопільщини.

У 1999 році під його керівництвом організовано відділення інтенсивної терапії новонароджених з виїзною неонтологічною бригадою та експрес лабораторією, реорганізовано відділення недоношених новонароджених  у відділення сумісного перебування матері і дитини, у відділенні анестезіології з палатами інтенсивної терапії організована виїзна педіатрична бригада для надання невідкладної допомоги важкохворим дітям області та транспортування їх до спеціалізованих закладів, оснащене реанімобілем марки « Рено – мастер».

Григорій Іванович велику увагу приділяє роботі хірургічного профілю, проведено реконструкцію та євроремонт операційних, відкрито операційну для новонароджених та лапароскопічну операційну. Впроваджено сучасні методи інтенсивної терапії новонароджених, проводяться кардіологічні операції при вроджених вадах серця, придбано УЗД апарат з кольоровим доплером для діагностики ВВС, а також переносний УЗД апарат, який використовується для обстеження дітей відділених регіонів області, сільської місцевості при проведенні планово-консультативних виїздів спеціалістів лікарні в амбулаторії і на ФАПи, з 2005 року функціонує пересувна клініко-діагностична лабораторія, оснащена УЗД, ЕКГ, гастрофіброскопом, аудіометром, колькоскопом.

З квітня 2003 року функціонує центр медико-соціальної реабілітації дітей з органічним ураженням ц.н.с. та вродженою патологією, дітей інвалідів та дітей з обмеженими можливостями. У 2006 році отримано цифровий рентген апарат та лабораторію ДНК-діагностики методом полімеразно-ланцюгової реакції, що дало можливість підвищити якість діагностики та лікування хворих. Отримано устаткування для медико-генетичного кабінету та імунологічної лабораторії.

Григорій Іванович – людина з величезним авторитетом серед колег та населення області, був обраний депутатом обласної ради, є головою Асоціації головних лікарів області, захистив докторську дисертацію. Має більше 38 друкованих робіт, 25 рацпропозицій. Він видав монографію з питань інтенсивної терапії.

Неодноразово був відзначений подяками, грамотами облдержадміністрації, обласної ради, головного управління охорони здоров’я. У 2004 році нагороджений Грамотами Міністерства охорони здоров’я України. 

Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня, очолювана Григорієм Івановичем Корицьким, сьогодні є провідним спеціалізованим закладом, який надає багатопрофільну медичну допомогу дітям Тернопільського краю.