Здоровий підліток – це щасливий підліток!

Здоровий підліток - це щасливий підліток!

Напередодні Міжнародного дня здоров’я підлітків ми поспілкувалися із підлітковим терапевтом  КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» ТОР, головним експертом терапевтом підлітковим управління охорони здоров’я Тернопільської обласної держадміністрації, медичним координатором мережі кабінетів “Клініка дружня до молоді” в Тернопільській області  Поворозник Світланою Михайлівною.

Що таке підлітковий вік?

Підлітковий вік – це віковий період з 10 до 19 років. Це вік стрімких фізіологічних, психологічних, соціальних змін, які відбуваються з дитиною, і саме цей період, коли вона потребує, як мудрої та виваженої батьківської підтримки, так і свободи у прийнятті рішень та виявленні своїх поглядів та переконань.

Підлітковий вік умовно  можна поділити на три етапи:

з 10-12 років – молодий підлітковий вік;

з 13-17 років – середній підлітковий вік;

з 17-15 років – старший підлітковий вік або юність.

Які особливості підліткового віку?

Для дітей підліткового віку є характерними чотири психологічні реакції, які обумовлюють поведінку підлітків:

Емансипація від впливу дорослих.

Головним завданням батьків на цьому етапі є прийняти емансипацію, збільшити рівень свободи та допомогти дитині перейти на новий рівень – стати дорослою. Для досягнення цієї мети батьки можуть делегувати свої обов’язки: дозволяти дитині разом з дорослими приймати рішення, куди поїхати у відпустку, радитись щодо купівлі побутової техніки, щодо ремонту вдома. За можливості у підлітка має бути своя кімната, куди можуть заходити тільки з його дозволу.

  • Спілкування з однолітками.

Найбільш значущі особи в цьому віці – ровесники. Тепер вже не оцінка сім’ї та вчителя є важливою, підліток орієнтується саме на оцінку з боку друзів та однолітків.

  • Поведінкові реакції пов’язані з формуванням статевого потягу.

Формування статевого потягу (лібідо) та пов’язане з ним підвищення цікавості підлітків до теми стосунків та сексу є закономірним і цілком природнім явищем. Якщо в родині тема сексу під табу, то підлітки знайдуть відповіді на питання, що їх цікавлять в іншому місці. Що саме вони дізнаються і наскільки ці знання будуть корисними та достовірними залишається зазвичай закритою інформацією для батьків.

  • Хобі-реакції.

Підлітка притягує все, що раніше було під забороною. Саме звідси рості коріння такої нестримної жаги до екстремальних видів діяльності:

паркур – екстремальний вид спорту пов’язаний з подоланням перешкод на висоті або інших небезпечних місцях.

зачеперство – катання на дахах або інших притаманних для цього частинок потягу або іншого транспорту.

руфінг – сходження на дах, найвищу точку будівель, телевізійних башт, мостів, інших висотних споруд із використанням пожежних сходів, водостічних труб а також інших небезпечних пригод та челенджів.

Гарна новина в тому, що психічна пластичність підлітка дозволяє йому легко піддаватися не лише негативному впливові, а й позитивному.

Які можна дати поради батькам, які хочуть знайти спільну мову з підлітками?

Складна поведінка підлітка може створювати в батьків враження, що дитина вже немає потреби у проявах їхньої любові. Але насправді саме в цьому віці дитина, як ніколи потребує батьківської любові, підтримки, розуміння та визнання. Щоб налагодити комунікацію з дитиною-підлітком і не втратити довірливі стосунки, батькам варто: по перше, визначити пріоритетну мову любові своєї дитини; по-друге, вдало використовувати всі «п’ять мов любові», підбирати їх відповідно до ситуації.

До п’яти мов любові належать:

  • Слова підтримки (похвала)
  • Тактильний контакт або дотики
  • Продуктивний час разом або спілкування
  • Допомога
  • Подарунки

Ваші побажання батькам.

Демонструйте свою любов  у спілкуванні з підлітком, послаблюйте контроль, виявляйте власну емоційну стабільність і компетентність та будьте щасливими разом!

Адже, здоровий підліток – це щасливий підліток!