Фізична активність дітей та підлітків

 

 Всесвітня організація охорони здоров’я випустила нові рекомендації з питань фізичної активності й малорухомого способу життя у дітей. Головний меседж цього документа простий – дитині потрібно менше сидіти, а більше рухатись.
Для того, аби допомогти дітям розвинути корисні звички на довгі роки, необхідно залучати щоденну фізичну активність з раннього віку.

 Для чого потрібна фізична активність?

 Фізичні вправи допомагають дітям:

 – зберігати серце і легені міцними та здоровими;

 – розвивати гнучкість;

 – формувати скелет;

 – підтримувати здорову вагу тіла;

 – запобігати та знижувати ризик захворювань і проблем зі здоров’ям;

 – покращувати н6астрій і самооцінку

 Як можна залучити дітей до фізичної активності?

 Дитина отримує найбільшу кількість інформації про здоровий спосіб життя від своїх батьків. Мотивуйте всю сім’ю на систематичні заняття фізичними вправами й перехід на здорове харчування. Буде простіше, якщо ви вирішите систематично збиратись всією сім’єю й виконувати фізичні вправи, розглядаючи їх як частину повсякденного життя.

 Виберіть заняття, які підходять дитині за віком і рівнем розвитку. Дайте дитині або підлітку досить багато часу для структурованих занять, наприклад, у спортивних секціях, і неструктурованих, таких як ігри на дитячому майданчику. Робіть фізичні вправи веселими.

 Що таке оздоровча гімнастика?

 Ще один спосіб гармонійного фізичного розвитку – це відвідування різних спортивних гуртків і секцій. У 2-3 роки хлопчики у дівчатка зазвичай досить рухливі – бігають, стрибають і часто падають. Батькам не потрібно штучно знизити активність, саджаючи їх біля екрану телевізора чи комп’ютера, а підібрати таке заняття, яке направить їхню енергію у потрібний напрямок. Це може бути дитяча йога, стрибки на батуті, катання на біговелі, танці, плавання у басейні. Особливе значення має оздоровча гімнастика. Це комплекс вправ, що спричиняє зміцненню опорно-рухового апарату й імунної системи.

 Оздоровча гімнастика буває різних видів:

 • Ритмічна. Передбачає виконання нескладних вправ під музику. Вона створює позвиваний настрій, позбавляє від зайвої ваги, зміцнює серцевий м’яз, розвиває музикальний слух, покращує комунікативні навички.

 • Гігієнічна гімнастика. Це нетривалі заняття, які виконуються переважно у ранкові години. Щадний комплекс вправ корисний для підвищення тонусу, створює гарний настрій на весь день. Позитивний ефект помітний тільки, якщо вправи виконуються із задоволенням, без примусу.

 • Загальна. Основне заняття – всебічний фізичних розвиток і рівномірний розподіл навантаження на різні групи м’язів.

 • Силова. Передбачає роботу з гантелями, а згодом із гирями, штангою.
Інформацію підготувала фізична терапевтка центру комплексної медичної реабілітації дітей з ураженням нервової системи та порушення Вікторія ОКАРИНСЬКА.