Порушення постави

 В нормі наш хребет має фізіологічні вигини вперед та назад. Вигини вперед є в шийному та в поперековому відділах хребта і називаються лордозами. Вигини назад присутні в грудному та крижовому відділі хребта і називаються кіфозами.

 При надмірному навантаженні на хребет дитини, супутніх патологіях опорно-рухового апарату, постійному сидячому способі життя у дитини може деформуватися хребетний стовп і вище перераховані вигини можуть збільшитись.

 Види та класифікація

 Надмірне збільшення фізіологічних вигинів призводить до появи неправильної постави.

 Збільшений вигин вперед – гіперлордоз.

 Збільшений вигин назад – гіперкіфоз.

 За цим виділяють такі порушення постави :

 Сутулість — характеризується збільшеним грудним кіфозом.

 Кругла спина — при цьому порушенні спостерігається грудний кіфоз, проте поперековий лордоз згладжений.

 Кругло-увігнута спина — при такому дефекті збільшений і шийний, і поперековий вигин.

 Плоско-увігнута спина — шийний вигин згладжений, а поперековий збільшений.

 Плоска спина — викривлення, при якому відбувається згладжування фізіологічних вигинів хребта.

 Якщо хребет дитини вигинається в сторону – це явна ознака сколіозу. Сам сколіоз буває С подібний, якщо нахил відбувається в одну сторону і S подібний, якщо викривлення  в дві сторони.

 При огляді спини можна помітити асиметричне розташування лопаток та плечей,  клубові кістки  зміщені ,а таз  нахилений в одну сторону, трикутники талії  – різної форми.

 Наслідки

 Усі ці прояви  патологічної постави значно знижують амортизаційні можливості нашого хребта, що в свою чергу призведе до більшого навантаження на опорно-руховий апарат дитини і на її внутрішні органи. Часто діти із паталогічною поставою скаржаться на головний біль після активних ігор або на гострий біль в ділянці попереку чи лопаток.

 Запобігти виникненню порушення постави набагато простіше та ефективніше ніж пізніше корегувати її, тому фізичним розвитком вашої дитини потрібно займатися з раннього віку.

 Профілактика та лікування

 Отже, що ми можемо зробити для формування здорової постави дитини?

 Це фізична активність: спорт, активні ігри, піші прогулянки та ранкова гігієнічна гімнастика допоможуть збільшити силу і підвищити витривалість м’язів.

 Також слідкуйте за тим, що дитина складає в свій наплічник, адже, якщо є перенавантаження, то це також несе небажане навантаження на спину. Тим більше не можна носити його через одне плече.

 Для формування правильної постави рекомендується спати на твердій поверхні, підібравши зручний ортопедичний матрац, збалансовано харчуватися та коректно підбирати взуття, відповідно до віку та розміру.

 

 Інформацію підготував асистент фізичного терапевта центру комплексної медичної реабілітації дітей з ураженням нервової системи та порушення психіки Павло БАВРУК.