Cезонна алергія
Весною у багатьох людей, зокрема і діток, дуже часто виникає весняна алергія.
«Що таке весняна алергія та чому вона виникає?», «Як можна відрізнити сезонну алергію від ГРВІ?», «На які пилки найчастіше бувають прояви полінозу?» відповіді на ці та на інші питання, які часто задають батьки наших маленьких пацієнтів відповіла лікар-алерголог дитячий КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» ТОР Федорчак Оксана Георгіївна.
Що таке весняна алергія та чому вона виникає?
Весняна алергія не зовсім правильний термін, правильніше буде сезонна алергія, адже симптоми можуть бути від ранньої весни до осені.
Алергічний риніт викликаний пилком рослин – так називається дане захворювання.
Які ж симптоми?
Це – закладеність носа або рідкі виділення з носа, часте чхання, свербіж в носі, інколи кашель та задишка. Якщо до даних симптомів приєднуються ще набряк повік, почервоніння конюктиви очей, сльозотеча, свербіж очей то це алергічний риноконюктивіт. А ще є узагальнене визначення – поліноз.
Як можна відрізнити сезонну алергію від ГРВІ?
Згодьтеся, симптоми алергічного риніту подібні до тих, що бувають при ГРЗ, але при сезонній алергії майже ніколи не буває підвищення температури тіла, і симптоми бувають у певний період року після перебуванні на вулиці, в лісі, парку у суху вітряну погоду. Звичайно, багато залежить від погодніх умов. В цьому році запізніла весна, а тому майже одночасно почали пилкувати (цвісти) всі дерева. Пилку багато і тому багато хворих діток та дорослих.
На які пилки найчастіше бувають прояви полінозу?
Якщо з дерев, то це береза, вільха, верба, ліщина, граб, далі починають пилкувати трави (тимофіївка, полин, нажитниця, грязтиця, амбріозія).
До речі, існує спеціальний сайт, де щотижня публікуються оновлені дані по кількості і складу пилку у повітрі (Алергопрогноз https://allergy.org.ua/alergoprognoz/).
Ваші рекомендації батькам наших маленьких пацієнтів.
Перш за все визначити причину алергії, для цього потрібна консультація алерголога. У поліклінічному відділенні КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» ТОР проводиться прийом алерголога щодня в кабінеті № 27 по електронних направленнях від сімейного лікаря чи дільничого педіатра згідно запису з 10.30 до 15.00.
Коли ми знаємо причину захворювання, тоді легше можна з ним боротися. Після визначення алергену видаються чіткі рекомендації. У нас це пам’ятки по кожному алергічному захворюванню.
Що стосується полінозу, то ось деякі з рекомендацій:
- Зволожуйте ніс сольовим розчином, можна застосовувати спеціальні бар’єрні спреї при можливому контакті з алергенами (призначає лікар!);
- Для промивання очей використовуйте спеціальні зволожуючі краплі (порадьтеся зі своїм лікарем!);
- Використовуйте захисні маски (звичайні медичні чи тканинні) при виході на вулицю чи респіратори.
- Використовуйте сонце захисні окуляри;
- Тимчасово відкладіть заплановані операції чи прививки;
- Скоротіть доступ пилку до житла (використовуйте бризери, очищувачі повітря, кондиціонери). Рекомендуються короткі по 5 хвилин провітрювання кожні 2 години. Найменша концентрація пилку у повітрі з 4.00 до 8.00 ранку.
- Менше гуляйте у суху, вітряну погоду. Краще гуляти навдовзі після сильного дощу.
- Після прогулянки на вулиці доцільно прийняти душ, помити голову, промити ніс, ніс, горло, перевдягти дитину, а одяг випрати.
- Частіше проводьте вологе прибирання.
Щодо медикаментозного лікування, то його слід розпочинати за 2 тижні до пилкування причинно-значимого алергену.
Тут вже всі рекомендації дає ваш лікар. Це можуть бути:- атигістамінні препарати, що дозволені діткам;
- спеціальні спреї в ніс та каплі в очі (по призначенню лікаря);
- та інші препарати, які попереджують погіршення симптомів алергії.
Варіантів багато, що підходить вашій дитині слід обговорити із вашим лікарем.
Чи можливо попередити розвиток сезонної алергії та як це зробити?
Так, можна можна підготуватися до майбутнього сезону пилкування. Для цього треба чітко знати на що у вашої дитини алергія і починати з осені вводити спеціальні ліки, які допоможуть імунній системі дитини виробити захисні антитіла до алергенів і дозволить не реагувати, або менше реагувати на контакт з алергеном (метод АСІТ алергенспецифічної імунотерапії).
БАЖАЄМО ЗДОРОВЯ!