Пневмонія у дітей

12 листопада – Всесвітній день боротьби з пневмонією

Сьогодні, 12 лиспопада, у Всесвітній день боротьби із пневмонією, завідувачка пульмонологічного відділення КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» ТОР Оксана Ярославівна Волошин підготувала для вас цікаву та корисну інформацію про пневмонію, симптоми, які потрібно знати батькам та що робити, щоб ваша дитина не захворіла.

Пневмонія — це гостре інфекційно-запальне захворювання паренхіми легенів, що характеризується інфільтративними змінами легеневої тканини і дихальною недостатністю.

Пневмонія залишається актуальною медико-соціальною проблемою. Епідеміологія позалікарняних пневмоній на сучасному етапі характеризується тенденцією до зростання захворюваності та летальності в усьому світі. За даними ВООЗ щорічно в світі діагностується 155 мільйонів випадків захворювання на позалікарняну пневмонію серед дитячого населення. Позалікарняна пневмонія діагностується приблизно у 20 з 1000 дітей першого року життя, у 34- 40 з 1000 дітей дошкільного віку, в шкільному віці (5-9 років) знижується до 20, а в підлітковому віці (9-15 років) її частота знижується до 10 випадків на 1000 дітейю

За статистикою Міністерства охорони здоров’я України на гострі позалікарняні пневмонії в Україні щорічно хворіє біля 80 000 дітей. У всьому світі пневмонія є основною причиною захворюваності та 15% смертності дітей у віці до 5 років (BOOP, 2021). Так, в світі від пневмонії щорічно помирає близько 1,8 млн. дітей. В Україні позалікарняна пневмонія в структурі дитячої летальності займає третє місце після перинатальної патології і вроджених вад розвитку.

Пневмонія найчастіше  має бактеріальну природу (Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae i Mycoplasma, подекуди зустрічається Legionella) та зрідка (не більше 5%) – вірусну чи грибкову. Найбільш поширені випадки цієї хвороби у дітей – у віці від 6 місяців до 6 років. Захворювання може поширюватися кількома способами – повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні,  через кров, під час пологів.

Фактори ризику. Більшість здорових дітей можуть боротися з інфекцією за допомогою своїх природних засобів захисту, діти з ослабленою імунною системою піддаються підвищеному ризику розвитку пневмонії. Схильність дитини до пневмонії також підвищують такі фактори навколишнього середовища: забруднення повітря в приміщеннях, куріння батьків, неправильне харчування.

Типові симптоми пневмонії, про які варто знати батькам:

 • підвищена температура тіла (зазвичай більше, ніж 38°С)
 • частий малопродуктивний кашель
 • прискорене дихання, коли дитина вдихає частіше, (більше ніж 40 разів на хвилину у дітей старше 1 року та більше 60 разів на хвилину у дітей ло 1 року)
 • посиніння губ та нігтів, бліда шкіра
 • біль в грудній клітці
 • втрата апетиту
 • різка слабкість

Лікар може діагностувати пневмонію, послухавши дитину та почувши характерні зміни в легенях. Для підтвердження діагнозу зазвичай роблять аналіз крові та рентгенівський знімок. Саме вони дозволяє з максимальною точністю встановити діагноз «пневмонія».

Запалення легенів потребує прийому антибіотиків, які призначає лікар. При важкому перебігу необхідне лікування у стаціонарі. Недооцінювання важкості стану дитини, самолікування, лікування засобами «народної медицини», а також пізнє звернення до лікаря та госпіталізація може провести до виникнення загрозливих для життя ускладнень таких як: емпієма плеври, абсцес легені, набряк легенів, сепсис, менінгіт, порушення функцій нирок, синдром дисемінованого внутрішньосудинного згортання.

Якщо Ви захворіли:

 • не займайтесь самолікуванням, якомога швидше зверніться до лікаря;
 • залишайтесь вдома, дотримуйтесь режиму;
 • суворо дотримуйтесь рекомендацій лікаря;
 • регулярно здійснюйте вологе прибирання та провітрювання приміщення.

Профілактика. Найчастіше пневмонію викликає бактерія пневмококу, яка окрім цього захворювання, викликає ще й бронхіти, отити та інші дитячі й дорослі хвороби. Пневмококової пневмонії можна запобігти за допомогою вакцини.

Важливим елементом профілактики пневмонії у дитини є дотримування гігієни. Слід навчити дитину часто мити руки, прикривати ніс і рот під час кашлю або чханні. Ці заходи також можуть допомогти запобігти іншим інфекціям.

Адекватне харчування є ключем до поліпшення природного захисту дітей. Грудне вигодовування протягом перших 6 місяців життя ефективне у профілактиці пневмонії та допомагає скоротити тривалість хвороби, якщо дитина все-таки захворіє.

Усунення факторів навколишнього середовища, таких як забруднене повітря, пасивне куріння, великі скупчення людей в приміщеннях також зменшує кількість дітей, які хворіють на пневмонію.

ПАМ’ЯТАЙТЕ!! САМОЛІКУВАННЯ, ОСОБЛИВО З ВИКОРИСТАННЯМ АНТИБІОТИКІВ, МОЖЕ ЗНАЧНО УСКЛАДНИТИ ДІАГНОСТИКУ ПНЕВМОНІЇ ТА ПОДАЛЬШУ ФАХОВУ ТЕРАПІЮ!!