Як допомогти пережити дітям психотравмуючу подію

Як допомогти пережити дітям психотравмуючу подію

Стрес, звуки сирен, обстріли, страшні новини, постійні переживання – це все, на превеликий жаль, зараз присутнє в нашому житті. Найбільш вразливі та незахищені є наші діти. Тому ми, батьки, повинні допомогти пережити дітям цю страшну сторінку в житті українського народу.

Як допомогти пережити психотравмуючу подію, на що потрібно звертати батькам увагу та які симптоми ПТСР у дітей радять лікарі нашої лікарні.

Як допомогти пережити дітям психотравмуючу подію:

 • Безпека

Психотравмуюча подія є потрясінням для відчуття дитиною безпеки у цьомусвіті. Тому перший крок – це зробити усе, щоби дитина знову була в безпеці, де все зроблено для того, щоби запобігти повторному скривдженню чи психотравмі, де забезпечена турбота про потреби дитини і де дитина є поруч із тими людьми, яким довіряє, які потурбуються про неї. Це дуже непроста тема для розмов, але так важливо, щоби діти не залишались з цією темою наодинці, могли мати нашу підтримку і присутність.

 • Підтримка

Коли дитина стикається із травмою важливо, щоби дитина отримала відчуття, що вона не є сама, і що разом ми маємо достатньо сил та ресурсів, щоби впоратись із цим болючим досвідом. Відчуття підтримки є ключовим для відчуття безпеки. І це відчуття насамперед іде від реального досвіду відчуття присутності поруч з тими людьми, яким дитина довіряє, які люблять її, розуміють і будуть поруч в усіх життєвих викликах.

 • Слухати

Досвід психотравмуючої події – це великий виклик для дитини. Він залишає по собі багато сильних почуттів, болючих спогадів, непростих думок і запитань. У процесі зцілення дитині потрібна допомога в інтеграції цього досвіду. А тому так важливо, що вона може розділити його з іншими – насамперед найближчими особами.

Дитині дуже важливо не лише, щоби ви її слухали, але й щоб ви допомогли їй зрозуміти її досвід. Тому так важливо пояснювати дітям обставини того, що сталося, і бути готовими до запитань і продовження розмови.

 • Організовувати поведінку

Психотравмуючі події вносять зміни в щоденне життя, часто ведуть дозначних змін у житті. Адаптуватися до цих змін не просто. Тому дитинапотребує особливо допомоги дорослих, щоби могти якомога швидше повернутися до звичних рутин життя.

 • Турбота про себе

Цей крок дуже важливий. Бо травма торкається усіх. І залишає рани не лишев дітей. Ми теж потребуємо підтримки і простору для зцілення. Тому важливо, як і заради нас самих, так і заради можливості бути підтримкою нашим дітям, щоби ми пам’ятали про важливість турботи про себе.

За належної підтримки рідних і оточення багато дітей можуть впоратися з цим досвідом пережитої психотравми й відновити повноцінне функціонування. Утім у деяких випадках цей досвід — надто сильний, а ресурси — недостатні. Тоді психотравмуючі події залишають в душі дитини рану, яка не гоїться. Саме тоді ми говоримо про посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Без належних втручань ПТСР може суттєво порушити функціонування та розвиток дитини, мати негативні наслідки в різних сферах життя дитини.

Дітям із ПТСР необхідна вчасна фахова допомога, щоби ці душевні рани могли загоїтись і щоб відновити повноцінне психологічне функціонування та розвиток!

Найтиповіші симптоми ПТСР у дітей:

 • Дитина постійно згадує про пережиту психотравмуючу подію.
 • Ці спогади викликають виражений емоційний дистрес.
 • Гра дитини емоційно напружена та постійно відображає досвід пережитої події.
 • Дитина уникає усього, що нагадує їй про пережиту подію.
 • Сон дитини є порушений, їй повторно сняться страшні сновидіння.
 • Дитина завжди стривожена, вона ніби постійно чекає, що щось погане станеться.
 • Дитина має емоційні труднощі і її «переповнюють» почуття, що пов’язаніз психотравмуючою подією — сором, злість, відчай, страх, почуття провини тощо.
 • Дитина виглядає відстороненою, без емоційною.
 • У дитини порушена пам’ять, увага, здатність вчитися.

Якщо ви помітили їх у вашої дитини, то важливо звернутися до фахівців, щоб провести належне обстеження та надати фахову психотерапевтичну допомогу.

У нашому медичному закладі КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» ТОР ви зможете отримати консультації усіх необхідних дитині спеціалістів.

За додатковою інформацією просимо звертатися в реєстратуру поліклінічного відділення за номером телефону:

(0352) 26-55-03

 (067)100-7-103.

Турбуємося про наших дітей й віримо в Збройні Сили України!

Все буде Україна!