Поради батькам від лікаря-стоматолога дитячого
Щорічно, починаючи з 2013 року, 20 березня відзначається Всесвітній день здоров’я порожнини рота (World Oral Health Day – WOHD0). Заснувала проведення цього дня Всесвітня Стоматологічна Федерація FDI.
Коли вперше знайомити дитину із стоматологом та що потрібно робити, щоб зберегти зуби дитини здоровими радить лікар-стоматолог дитячий, автор багатьох наукових статей в українських та міжнародних виданнях, автор 5-ти раціоналізаторських пропозицій, автор ідеї та надхненник широкого застосування Кверцитинової мазі виробництва Тернопільської обласної міжлікарняної аптеки № 157 Агеєнко Юрій Володимирович.
Багато батьків вважають, що лікувати молочні зуби не потрібно. Це величезна помилка! Лікувати необхідно не лише постійні зуби, а й молочні також, адже саме вони є повноцінною копією постійних зубів.
Молочні зубки також мають корені й канали, через які інфекція переходить на зачаток постійного, спричиняючи початкові зміни емалі ще до того, як він проріжеться. У щелепі дитини знаходяться одночасно тимчасові та постійні зуби. Якщо видалити молочний зуб раніше від терміну, коли він має сам випадати, відбувається зміщення сусідніх зубів, і новому зубчику немає місця для прорізання, що спричиняє неправильний прикус в постійних зубах.
Кожен з батьків відповідає за здоров’я своєї дитини, в тому числі за лікування і профілактику її зубів. Саме від батьків залежить, як поведуть себе діти на прийомі у стоматолога. Дуже важливо морально підготувати дитину перед походом до фахівця. Знайомити дитину із стоматологом бажано поступово. Відвідати стоматолога з дитиною потрібно вже після прорізування першого зубчика, щоб лікар розповів, як доглядати за молочними зубами, ротовою порожниною, на що звертати увагу у майбутньому. А основне – познайомитися з дитиною та потоваришувати, адже перші зустрічі зі стоматологом це налагодження дружніх стосунків з Вашою дитиною, яка завдяки цьому в майбутньому не боятиметься стоматолога, а візити до нього перетворяться для неї на цікаву та пізнавальну гру.
Під час першого візиту лікар знайомиться з дитиною, оглядає зубки, показує їй інструменти, кожен з яких дитина може потримати у руках та навіть може спробувати себе у ролі лікаря, а саме лікування розпочинається з наступного візиту. Ранні (а в подальшому регулярні) візити до стоматолога дозволять запобігти низці проблем із зубами навіть у старшому віці: не допустити розвитку карієсу та його ускладнень, стежити за естетичним виглядом зубів та за правильним формуванням прикусу.
Успіх стоматологічного лікування залежить не лише від умінь лікаря, але й від батьків та правильного налаштування маленького пацієнта вдома. Дитина завжди має знати, що їй робитимуть наступного разу, тоді не так страшно. Спершу розповідає лікар, а батьки мають ще кілька разів повторити це вдома (як домашнє завдання). У кабінеті краще не вживати слово «голка, укол чи боляче». Навіть якщо говорити «не боляче», дитина зазвичай пропускає частку «не» і боїться. Дуже важливо придумувати альтернативні назви чогось і подавати це у формі гри. Дуже важливо вчасно зупинитись і слухати дитину. Можуть бути випадки, коли вона просто не налаштована на лікування, засмучена чи просто налякана чимось іншим. Тоді я відпускаю її додому, щоб вона відпочила. Зазвичай, наступного разу усе проходить добре. Батьки часто цього не розуміють, бо хочуть за один візит вилікувати усі зуби. Але краще робити це поступово, без стресу для дитини.
ЗОЛОТІ ПРАВИЛА ДЛЯ БАТЬКІВ для того, щоб зберегти зуби дитини здоровими:
– чистити зуби і ясна малюка з моменту появи першого зубчика;
– використовувати тільки відповідну до віку дитини зубну щітку і пасту;
– запланувати перший візит до дитячого лікаря – стоматолога з першого року;
– здійснювати регулярний огляд порожнини рота дитини в домашніх умовах;
– дотримуватись правильного раціону харчування;
– при виявленні будь-чого підозрілого в ротовій порожнині дитини – одразу потрібно проконсультуватися з дитячим лікарем-стоматологом.
Поради батькам при відвідуванні стоматолога
1. Краще, якщо перша зустріч зі стоматологом відбудеться не з причини скарги на зубний біль, а як профілактичний огляд. Коли не проводитиметься жодних маніпуляцій. Це допоможе дитині ознайомитися з новою людиною-лікарем, інтер’єром кабінету, обладнанням. Велика кількість нової інформації важко сприймається дитячою свідомістю.
2. Варто поєднати перший візит до стоматолога з якою-небудь приємною подією в житті дитини. Наприклад, після візиту до стоматолога можна відвідати кіно і подивитися мультфільм. Можна навіть сходити до лікаря в день народження дитини, але в такому випадку огляд дійсно повинен бути максимально обережним, без будь-якого дискомфорту для дитини.
3. Якщо ж відвідати лікаря змусив біль, то напередодні необхідно поговорити з дитиною на «її мові» про майбутній візит. Малюкові слід просто і доступно пояснити все, що буде відбуватися в кабінеті лікаря. При цьому слід якомога рідше вживати такі слова, як «боляче», «страшно», «неприємно», «укол», «кров».
4. Корисно ознайомити дитину з кабінетом стоматолога за допомогою картинок, на яких буде намальоване все обладнання. Таким чином, дитина отримає певне уявлення про те, з їй доведеться зіткнутися.
5. Необхідно вміло приховувати власні страхи і переживання, та в жодному випадку не розповідати дитині про власні негативні враження від лікування зубів.
6. Не потрібно обманювати малюка та розповідаючи йому про те, що стоматолог нічого не буде робити, бо дитина втратить довіру не лише до стоматолога, але й до власних батьків.
7. Пам’ятайте, для дитини дуже важливо, щоб хтось з батьків був поруч, коли їй погано і вона відчуває страх або біль. Тому слід попередити малюка про це і не залишати його одного в стоматологічному кабінеті.
8. Не потрібно забороняти дитині взяти з собою в стоматологічний кабінет улюблену іграшку, якщо вона цього хоче. Навпаки, іграшка буде заспокоювати малюка, нагадуючи йому про домашній затишок та спокій.
9. Дитину необхідно всіляко заохочувати до лікування зубів, заставити відчути себе дорослою, адже це буде стимулом до відповідних рішучих дій.
10. Крім цього необхідно завчасно визначитися з вибором стоматолога. Це має бути людина, якій ви можете довірити свою дитину. Добре, якщо стоматолог не лише професіонал своєї справи, але й вміє знайти ключ до серця дитини, умовити її, відвернути увагу, заспокоїти та розвеселити.
