Жодна дитина не повинна помирати від раку: лікуймо більше, піклуймось про всіх

Що таке рак?

Це хвороба, яку викликає одна “змінена” (аномальна) клітина. При певних умовах ця клітина витісняє здорові клітини, починає надмірно ділитися і формує пухлину. Відокремлюючись від материнської пухлини, ракові клітини розносяться з током крові у інші органи, формуючи метастази. Це призводить до порушення роботи цих органів, а згодом цілих систем, виснаження організму.

Які основні чинники, що збільшують шанси захворіти на рак? Це:

  • перебування в умовах підвищеного рівня радіації та екологічно забрудненому довкіллі;
  • стреси (на жаль актуально для нинішнього воєнного стану);
  • спадковість (генетична схильність);
  • віруси ( особливо вірус папіломи, гепатиту В, С, герпесвірус Епштейн-Барр, ВІЛ, герпесвірус людини 8-го типу);
  • ослаблення імунітету.

А також важливим чинником є спосіб життя людини, адже тютюнопаління (навіть вайпери та кальян), вживання алкоголю, ожиріння, неправильний раціон та малорухомий стиль життя теж збільшують шанси захворіти  на рак.

Яке онкологічне захворювання є найпоширенішим у дітей? Лейкози (лейкемії), у народі кажуть “рак крові”. Причиною їх є збій в роботі імунної системи в організмі дитини. Втім, хвороба лікується, щоправда тривало і досить агресивними препаратами.

Яка настороженість має бути у батьків щодо змін в організмі їх дітей? Поява  збільшених лімфовузлів чи утворів на тілі, видозмінені бородавки, “безпричинні” синці та крововиливи, кровотечі, втрата маси тіла  більше 10% за останні 6 місяців, зміна уподобань у їжі ( відраза до певних продуктів), підвищення температури тіла без катаральних проявів (особливо повторне)з болями в кістках та м’язах у нічний час, проливний нічний піт, патологічні виділення, домішки крові у харкотинні, сечі , калових масах, виражену слабкість.

Як запобігти росту злоякісних захворювань?

І дітям, і дорослим для цього необхідно вести активний спосіб життя (ходьба, біг, танці…), вживати більше овочів, фруктів, злаків, бобових та риби, обмеживши вживання ковбас, червоного м’яса, підсолоджених напоїв та ін.; стежити за масою тіла відповідно до зросту, вакцинувати дітей від гепатиту В (у період новонароджених) та дівчаток від вірусу папіломи людини, уникати дії підвищеної радіації, забрудненого довкілля та стресів, не палити.

Усім батькам необхідно вивчати спадкову схильність свого роду до певних видів раку, щоб завчасно пройти профілактичний огляд. Адже рання діагностика раку підвищує шанс побороти захворювання.

 

Інформацію підготували лікарі-гематологи онкогематологічного дитячого відділення